Mój pierwszy spływ

 

 large_3c9b8a6a901f16f1ae65e5dfe23424ae.jpg

 

Po pierwsze bez paniki! Jesteś w większości, bo dla ok. 70% naszych uczestników jest to pierwszy kontakt z kajakiem. Szybko przekonacie się, że wiosłowanie to nic trudnego i już po kilku minutach na wodzie spokojnie zaczniecie panować nad Waszym kajakiem.

Dodatkowo na początku (jeszcze na lądzie) przeprowadzone jest szkolenie kajakowe, na którym instruktorzy opowiedzą i zademonstrują jak wchodzić i schodzić z kajaka, jak wiosłować i co robić by było bezpiecznie, sucho i miło. W przypadku grup zorganizowanych, w trakcie spływu również można skorzystać z pomocy i rady naszej kadry.

Kajaki są 2-osobowe, więc zawsze możesz dobrać do pary kogoś bardziej doświadczonego.

Wiele przydatnych informacji znajdziecie również na stronie:

http://pol.kayakpaddling.net/ - nauka wiosłowania. Praktyczny, animowany samouczek do kajakarstwa. Nauczy Cię podstaw: jak posługiwać się wiosłem i jak zadbać o bezpieczeństwo.

 

W co się ubrać? Pamiętajcie, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Więc oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się coś z długim rękawem oraz długie spodnie. Zamiast klapek, radzimy zabrać pełne buty, a nakrycie głowy chroniące przed słońcem to rzecz niezbędna.

Co jeszcze spakować? Krem lub balsam do opalania z wysokim filtrem!!! Oprócz tego, że będzie w bagażu warto się również nim wysmarować (nawet, gdy słońce jest za chmurką) Przydatnym może się okazać środek przeciw komarom.

W co spakować niezbędne rzeczy? Polecamy worek żeglarski, który doskonale mieści się w dziobie kajaka, a jego główną zaletą jest to, że nie przemaka. Dobrym rozwiązaniem są również zamykane worki na śmieci, praktyczne i tanie. Przyda się również wodoszczelne etui na komórkę i na aparat fotograficzny.

Dziecko w kajaku? Dlaczego nie? Pod warunkiem, że w kamizelce asekuracyjnej lub ratunkowej i pod opieką osoby dorosłej.

 sl01.jpg

Kilka słów o bezpieczeństwie na wodzie:

1. Przed spływem należy powiadomić organizatora o ewentualnych uczuleniach na ukąszenia owadów. Do obowiązków uczestnika należy zabezpieczenie się w lekarstwa zapobiegające skutkom takich ukąszeń.

2. Należy zawsze zakładać kamizelkę asekuracyjną. Kajak jest stabilny jednak można zaliczyć wywrotkę.

3. Nie wolno wsiadać do kajaka po spożyciu alkoholu, ani spożywać go w trakcie trwania spływu.

4. Należy "z głową" przeprawiać się przez naturalne przeszkody. Gdy przepływamy pod niską kładką, nie wolno pochylać się na boki, należy położyć się w kajaku na plecach i rękami przesunąć się pod przeszkodą.

5. Bezpośrednio przed przeszkodą powinna być tylko jedna osada, pozostałe powinny czekać na swoją kolej w odległości kilkudziesięciu metrów, tak by w razie potrzeby osada przeprawiająca się przez przeszkodę mogła  manewrować kajakiem, w tym cofnąć się by naprostować kajak, gdy nurt zepchnie go na bok. W pozornie bezpiecznej wodzie największym niebezpieczeństwem dla kajaka jest drugi kajak. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy po wywrotce zaraz dostajemy w głowę rozpędzonym innym kajakiem!!!!

6. Pierwsza osada w szyku zawsze powinna informować pozostałe o niebezpieczeństwie, wystającym kamieniu, wystającym z wody kołku, zwalonym drzewie itp.

7. Do każdej przeszkody należy podpływać powoli, jeśli jedynym sposobem jest przebycie jej szybko, należy się cofnąć i z rozpędu ją przebyć. Nie wolno tego robić bez rozeznania sytuacji.

8. Należy unikać przechyłu kajaka w kierunku nurtu, dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nurt zepchnął kajak na przeszkodę i stoimy bokiem, gdy przechylimy się tak to na pewno zaliczymy wywrotkę.

9. Należy zwracać uwagę na innych uczestników spływu, zachować kontakt wzrokowy z osadą płynącą przed i za nami.

10. Nie wolno zostawić ostatniej osady w szyku samej. Zawsze powinna jej towarzyszyć druga osada, w razie konieczności pomocy nie będą zdani tylko na siebie.

11. Należy panować nad wiosłem, uważać by nie uderzyć innego uczestnika np  w głowę...

12. Ubranie nie może krępować ruchów i być zbyt ciężkie, gdy nasiąknie wodą podczas wywrotki będzie ciężkie jak kamień...

13. Nie wolno zbliżać się do łabędzi z młodymi. Czasem nie da się ich opłynąć zwłaszcza na rzece, należy wtedy zachować ostrożność i w miarę szybko je ominąć.

14. Znajomość udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna.

15. Należy mieć ze sobą szczelnie zapakowaną apteczkę. W wodzie łatwo rozciąć nogę o szkło lub ostry kamień.

źródło: www.splywaj.pl